Képzelj el egy átlag városi kertet. Vagy mégsem....Brüsszel belvárosában egy igazán pici, összesen 46 m2- es fallal körbeölelt területet szerettek volna a tulajdonosok kert jellegűvé alakítani. Amire, ha kinéznek az otthonuk ablakából, akkor rögtön egy buja zöld kert látványa tárul a szemük elé.
Egy ilyen pici fallal körbekerített terület esetében rögtön a fehérre meszelt falak jutnak az eszünkbe, amelyek fehérségük által tágítják a teret és kiemelik az eléjük ültetett növényzetet. Ám itt olyan mennyiségű és magasságú (2,5m felfelé + az alsó szint irányába is) falat kellett volna átalakítani, hogy inkább egy kreatívabb megoldás felé fordultak a tulajdonosok és a kerttervezők.
A tulajdonosok egy kevés gondozással járó, természetes kertet szerettek volna létrehozni erre a pici területre. Az irány, pedig a "dzsungel kert" hatás lett, nagyobb kövekkel és árnyékkedvelő növényekkel beültetve.
Floris Steyaert a következő tanácsokat gyűjtötte össze a kert kialakításásval kapcsolatban:
- Mindig mérd fel a területet: Első látásra síknek tűnhet a kert, amiben egy 1 méteres szintkülönbség is nagy változtatást és átalakítást hozhat létre.
- Azzal dolgozz, amit ott találsz: A kerttulajdonosok sok esetben mindent meg akarnak változtatni. Én viszont azt javaslom nekik, hogy azzal dolgozzunk, amit ott találunk. Így létrehozhatunk egy karakteres és egyedi kertet.
- Trükkös helyekhez, trükkös megoldások: Ha egy ilyen helyet tervezel, akkor alaposan gondold át az ötleteket és lehetőségeidet. Ebbe a kertbe egy rézvörös fanyarkát (Amelanchier lamarckii) terveztünk, amit a ház szobáin keresztül az egyik ablakon át juttattunk ki a kertbe. Ehhez három emberre és kisebb manőverekre is szükség volt ahhoz, hogy ez a növény a tervezett helyére kerüljön.
- Legyél óvatos az anyagválasztással: Egy kis kertbe nem javaslom a túl sok féle anyag használatát. Sőt, egy féle anyagokat más-más módon is felhasználhatsz, például a formája megváltoztatásával. (pl.: egy négyzetes teraszlap ketté törve már lépőkőként vagy lépcsőként is funkcionálhat.)
- Tervezz okosan: Kis helyen minden négyzetcentiméter számít. Éppen ezért terveztünk egy rozsdamentes fémlépcsőt az emeleti részre, ami plusz pihenőt biztosít a kertben. Miközben a ház tulajdonosa a hálószobájából egy igazi vadregényes dzsungelen át éri el a kert hátsó teraszát.
Floris Steyaert Landscape Architect |
A merész megoldások kedvelői kreatív kerteket és tereket nyerhetnek, még az olyannyira pici hátsó udvarokban is, mint amilyen ez a fenti példa.
Ha kerttervezés kérdése merül fel benned, akkor keress bátran a
KertÁlmodó
oldalain.
Ha tetszett a bejegyzés és szeretnél mindig frissen értesülni róluk, akkor iratkozz fel a blog oldalán vagy a Facebook oldalon a "Követés funkciónál" válaszd a "Megjelenítés elsőként" lehetőséget.
Köszönöm, ha megosztod az ismerőseiddel.
0 megjegyzés :
Megjegyzés küldése