A hónap, amikor már hivatalosan is megérkezik az ősz és minden arannyá változik. Amikor ködös és párás reggelekre ébredünk, de napközben még visszaköszönhetnek a meleg napsugarak, melyek kicsábítanak minket a kertbe és a természetbe.
Ebben a hónapban már igen sok teendőt találunk a kertekben. A gyümölcsösökben ideje leszüretelni és behordani a terményeket, a virágoskertekben pedig érdemes szétnézni és teleltető helyeikre vinni a fagyérzékenyebb növényeinket.
A legszínesebb és legízletesebb őszi hónap, amikor az illatok és a színek valami különleges plusz élményt tudnak nyújtani minden kerti pillanatunk alkalmával.
Ha tetszett a bejegyzés és szeretnél mindig frissen értesülni róluk, akkor iratkozz fel a blog oldalán vagy a Facebook oldalon a "Követés funkciónál" válaszd a „Megjelenítés elsőként” lehetőséget.
Köszönöm, ha megosztod az ismerőseiddel.
Ebben a hónapban már igen sok teendőt találunk a kertekben. A gyümölcsösökben ideje leszüretelni és behordani a terményeket, a virágoskertekben pedig érdemes szétnézni és teleltető helyeikre vinni a fagyérzékenyebb növényeinket.
Virágos kertben:
Ültetés és szaporítás:
- Gyűjtsd be a virágmagokat az elszáradt virágfejekről, hogy jövő tavasszal ismét egy virágzó kertet alkothass az ágyásaidban.
- Ha még nem tetted meg, akkor vágd le a díszhagyma elszáradt virágfejeit (hosszú szárral) és fújd le csillogó arany vagy ezüst spray festékkel. Ez tökéletes ünnepi dekoráció lesz az otthonodban a téli hónapok alatt. (Erről hamarosan egy poszt itt.)
- Ültess el minden kétnyári palántát, amelyeket az elmúlt hetekben előneveltél.
- Kedvenc növényeidről gyűjtsd be a magokat, amelyeket aztán hűvös helyen tárolj. Ezenkívül érdemes fenn hagyni a növényeken is pár felmagzott fejet, amelyek a téli és tavaszi hónapok alatt helyettünk végzik el a munkát. (Ilyen kedvencem az Ernyős verbéna)
- A muskátlikat vidd a teleltető helyeikre. Egy világos, ám hűvös helyen igen jól érzik magukat egész télen. Tavasszal majd vágd vissza a hajtásokat mielőtt újra kiülteted őket.
Virághagymák és gumók:
- Amíg a talaj meleg és nem fagyott, ültethetsz virághagymákat a kertbe.
- Nárcisz virághagymák biztonsággal begyökereznek az októberi ültetéssel. Ezeket a virágokat akár cserepekbe is ültetheted, mert igen jól mutatnak majd a napsárga szirmok a bejárati ajtód mellett.
- Díszhagymák ültetéséhez a korai melegebb időszakot válaszd. Ezek a virághagymák érzékenyebbek a fagyra, ezért hamarabb el kell ültetni őket, mint például a tulipán virághagymákat.
- A tavasszal virágzó pünkösdirózsák ültetésnek is most van itt az ideje, amikor már elhullajtották a leveleiket. Mivel napimádó, ezért aszerint válasszunk neki helyet a kertben.
- Most varázsolj egy kis színt a fáradt tél végi kertedbe: Fák és bokrok alá ültethető a január-februárban virágzó hóvirág, majd ezt követi virágzásban az Anemone blanda (Blanda/Csinos Szellőrózsa), és a botanikai nárcisz fajták, végül pedig egy kis kékségként megjelenhet a fürtös gyöngyike.
- Ebben a hónapban már megérkezhetnek az őszi fagyok és ha ez így alakulna, akkor érdemes felkészülni a dália gumók és kardvirág hagymák kiszedésére. A talaj felszín felett 5 centiméterrel vágd el a szárukat, majd egy ásóval forgasd ki a virághagymákat és a gumókat a földből. Felcímkézve és újságpapír közé csomagolva (egy ládába helyezve) hűvös, ám fagymentes helyen tárolhatod őket. Fontos, hogy ne nedves állapotban rakd őket a teleltető helyeikre, így nagyobb eséllyel kerülheted el a gombás fertőzés lehetőségét.
- Lassan itt az ideje, hogy a tavaszi virágládák előkészítésének. Tulipánokkal és violákkal beültetett virágcserepek hangulatos dekorációk lehetnek a bejárati ajtó mellett.
- Ültess cserépbe a májusi gyöngyvirágból egy keveset. Ezzel korábbi virágzást indíthatsz el, amit majd megfelelő időpontban az ablakodba helyezhetsz.
- A nyáron összegyűjtött komposzttal takard be a kitakarított ágyásokat, amelyek mulcs rétegként fogják betakarni az ágyásaidat.
- Most ültesd el az amarillisz virághagymáját jó minőségű virágföldbe. (Amarillisz, a karácsony királynője)
- Ültess cserépbe botanikai írisz fajtát, amelyek így február-március magasságában virágos pontot jelentenek majd az otthonodban.
Virágok ebben a hónapban:
Még minden pillanat öröm, amit kint tölthetünk a kertben. A virágok ragyogó színekben pompáznak és szinte csábítanak egy - egy virágcsokor vagy virágdekoráció elkészítésére.- Egynyáriak: Napraforgók, Ördögszem (Scabiosa), Pillangóvirág (Cosmos), Nicotiana, Kagylóvirág (Molucella), Amaránt (Amaranthus), Rézvirág (Zinnia), Ernyős verbéna (Verbena bonariensis), Pompás Titónia (Tithonia), Díszbükköny (Lathyrus odoratus)
- Évelők: Rudbeckia fajták (Bíbor kasvirág, Pompás kúpvirág), Aster (Őszirózsa), Krizantém
- Fák, cserjék: Hortenzia, Színes falevelek
Évelők, Cserjék és Fák:
Metszés és takarítás:
- Folyamatosan távolítsd el az elhalt virágfejeket a növényekről.
- Most se feledkezz meg a gyomlálásról! Egy-egy nagyobb esőzés után könnyedén, gyökerestül el tudod távolítani az évelő gyomokat az ágyásból.
- A fagyérzékeny növények lassan kerüljenek a teletető helyeikre és ne feledkezzünk meg a visszametszésükről sem. (Készülődés a télre - Heyek Andrea Leander vendégposztja)
- A tavasszal és nyáron virágzó évelőket most érdemes szétültetni vagy tőosztással illetve dugványozással szaporítani.
- Távolítsd el a virágtámaszokat az ágyásokból.
- Metszd vissza a futórózsákat, majd kötözd le vízszintesen a friss hajtásokat. Ezeken találod majd jövőre a virágdömpinget. Szedd össze a virágágyásból a lehullott rózsaleveleket, így megelőzheted az esetleges fertőzések továbbterjedését.
- Metszd vissza felére a nyáron virágzó cserjéket. Ilyen például a nyári orgona, amelyet így megóvhatsz a tél okozta sérülésektől.
Ültetés:
- Hónap vége felé már ültetheted az örökzöld sövénynövényeket és a kúszó növényeket.
- Készítsd elő az ágyásokat a jövő hónapban érkező szabadgyökerű növények érkezésére.
Veteményeskertben:
- Most ősszel magról elvetheted a hagymát és a fokhagymát.
- Az egy éves articsóka töveket vastagon pakold körbe szalmával, így megvédve a növényedet a téli fagyoktól.
- Vágd le az évelő vetemények és fűszernövények elszáradt részeit.
- Tisztítsd ki, és még a tél beállta előtt ásd fel az ágyásokat. A téli fagy segít majd a nagyobb rögök szétesésében.
- Takarj le néhány saláta tövet üvegbura haranggal, hogy megvédd a finom leveleket a hidegtől és a fagytól. Így meghosszabbíthatod kerted saláta-szüret időszakát.
- A káposzta félékről távolítsd el az elsárgult leveleket, ezzel megelőzve a betegségek kialakulását a terményen.
- Ez az időszak már ideális arra, hogy a veteményes ágyásodba beforgasd a trágyát vagy az érett komposztott.
Saláták és fűszernövények:
- Üvegbura haranggal letakarva megóvhatjuk a saláta töveket a téli fagyoktól.
- 15 - 20 cm magas ládába fűszer és saláta magokat vethetünk. Ne feledj a csírázó magoknak 15-20C fok kürüli hőmérsékletet biztosítani és a ládát fóliával letakarni, ezzel megadva számukra a megfelelő csírázási körülményeket.
- A citrus féléket vidd fagymentes helyre, ám a radiátoroktól távolabb helyezve.
Szüret:
Mit is szüretelhetsz ebben az időszakban, ha előre tervezel és folyamatosan gondját viseled a veteményeidnek?- Káposzta félék: tépőkelek, karfiol, brokkoli, karalábé, kel- és fejes káposzták
- Gyökérzöldségek: sárgarépa, cékla
- Ehető virágok: árvácska, körömvirág, cukkini virága
- Tök félék: sütőtök, halloween dísztökök
- Gyümölcsfélék: padlizsán, paprika, paradicsom
- Fűszernövények: petrezselyem, koriander, kapor, tárkony, zeller, rozmaring, zsálya, kakukkfű
- Gyümölcsök: dió, mandula, mogyoró, alma, birsalma, naspolya
Más munkák a kertben:
- Folyamatosan takarítsd a lehullott faleveleket a gyepről és az ágyásokból. Ezzel megóvhatod a gyeped foltosodását.
- Levélkomposztálóval nagy mennyiségű levelet gyűjthetsz össze és komposztálhatsz egyszerre.
- Folyamatosan ellenőrizd a frissen ültetett növényeket. Eléggé megerősödtök-e a növények, illetve a keletkezett-e repedés a talajon? Ha igen, akkor locsold be és tömörítsd újra a földet.
- Gyepszellőztetéssel és talajlazítással készítsd fel a gyepedet a télre.
- Kezdd bevinni a fagyérzékeny növényeket teleltető helyeikre. A muskátliktól kezdődően, a citrusokon, a leandereken és az afrikai szerelemvirágon (Agapanthus) át mindegyik fagyérzékeny növényedet vidd a téli védelmet biztosító helyeikre.
- Most még elég meleg a talaj ahhoz, hogy a nyáron félig összeérett komposztot bedolgozzuk talajba.
- Az ősz végi fűnyírások alkalmával emeld fel a vágási magasságot. Vasvilla alkalmazásával a gyepszellőztetést is elvégezheted.
- Különösen ügyelj a gyepednek arra pontjára, ahová virághagymákat ültettél. A gyepnek ezt a részét tartsd rövidre nyírva és lehullott levelektől megtisztítva.
- Forgasd át a komposztot.
- A kitakarított ágyás részeket takard be zöld komposzttal.
Üvegházak:
- Távolítsd el az árnyékolókat. Szigeteld belülről az üvegfalakat buborékfóliával vagy thermal screen fóliával, hogy megóvd a növényeket a téli hidegtől. Ez utóbbiról csak külföldi beszerzéseket találtam, viszont nagyon praktikus ötletnek találom a thermo anyag kombinálását az átlátszó polyetilénnel.
- Csökkentsd a növények öntözővizének mennyiségét. Bár a növények párologtatása szempontjából fontos, hogy megfelelően és egyenletesen szellőztess, az ablakok zárt vagy nyitott állapotát ne feledd folyamatosan leellenőrizni.
Kertlakók:
- Most helyezd el a gyümölcsfák törzsére a hernyó fogó tapaszokat. Ezzel megelőzheted, hogy a fákra kerüljenek azok a hernyó peték, amelyek majd tavasszal lerághatják a frissen kihajtott leveleket és a virágokat, miközben majd lepkévé változnak.
- Távolítsd el a lehullott faleveleket a gyep- és út szegélyekről. A cserepek tövében összegyűlt levélkupacban is sok kártevő telelhet át, ezért ott is érdemes kitakarítani a kertet.
- Tedd ki a madáretetőket és töltsd fel friss eledellel. Előtte ne feledd átfertőtleníteni az edényt elkerülve az esetleges fertőzések lehetőségét. (Madárház fertőtlenítése)
- Hagyj fenn néhány elvirágzott virágszárat az ágyásban. Ezek a felmagzott virágfejek a madarak számára igazi ínycsiklandó finomságok lesznek a téli időszak alatt.
A legszínesebb és legízletesebb őszi hónap, amikor az illatok és a színek valami különleges plusz élményt tudnak nyújtani minden kerti pillanatunk alkalmával.
Kellemes kertészkedős napokat kívánok nektek októberben is!
Ha tetszett a bejegyzés és szeretnél mindig frissen értesülni róluk, akkor iratkozz fel a blog oldalán vagy a Facebook oldalon a "Követés funkciónál" válaszd a „Megjelenítés elsőként” lehetőséget.
Köszönöm, ha megosztod az ismerőseiddel.
0 megjegyzés :
Megjegyzés küldése